Ceauşescu utolsó látogatása Szatmárban
Még gyerekként akadt kezembe egy könyv, amely Nicolae Ceauşescu (a Román Kommunista Párt vezetője és Románia diktátora 1965-1989 között) szatmárnémeti látogatását mutatta be. 1993-mat írtunk akkor, én második osztályos tanuló voltam, az iskola pedig összegyűjtötte a kommunista emlékeket, könyveket egy kupacba, egy terembe, valószínűleg megsemmisítésre. Szünetben belógtunk oda és forgattuk a könyveket. Egy aranyszélű könyvecskét találtam sok képpel. Megismertem a diktátor alakját és a szatmári helyeket. Egyik osztálytársam elvette tőlem és... nem tudom mi lett aztán a könyvvel. Idén tavasszal azonban egy hasonló könyvet találtam az ócska piacon. Ez igazából egy nagy méretű album, amely a Kárpátok géniuszaként is ismert vezető 1986-os szatmárnémeti látogatását mutatja be és amelynek címe: Epoca Nicolae Ceauşescu, Mari împliniri în Judeţul Satu Mare, 1988.
Nicolae Ceauşescu amúgy hatszor járt Szatmárban: fél évvel az ország élére való lépését követően, 1965. november 8-án, 1968-ban, 1969. július 13-14 között, az árvíz miatt 1970. május 16-án, 1970. november 21-én visszatért megtekinteni a helyreállítási munkák eredményét, és az utolsó látogatása 1986. májusában volt (2).
Jelen bejegyzés a fent említett könyv (1) képeinek egy részét felhasználva meséli el az utolsó és az összes közül a legtöbb pompával megrakott látogatás történetét, bepillantást engedve a kommunista propagandába, a kommunista idillbe, amelyben Szatmárnémetit illusztrálták.
A képek előtt még egy gondolat. Azt írják a történészek, Ceauşescu az 1971. június 1-9 között, Kínában, Mao Ce-tung-nál tett látogatása alkalmával fertőződött meg a személyi kultusz vágyával, gyönyörével, s azt követően követelt meg magának látogatásai alkalmával minden pompát, felvonulást...
A képek előtt még egy gondolat. Azt írják a történészek, Ceauşescu az 1971. június 1-9 között, Kínában, Mao Ce-tung-nál tett látogatása alkalmával fertőződött meg a személyi kultusz vágyával, gyönyörével, s azt követően követelt meg magának látogatásai alkalmával minden pompát, felvonulást...
Tömegek hallgatták beszédeit (kirendelt tömegek)
Ekkorra már befejezték az Újközpontot
Pálmafák tartanak árnyékot Szatmárnémeti Újközpontjában a pártvezérnek és feleségének
De kezdjük az elején...
A repülőtéren a "haza sólymjai" a diktátort várják (A "haza sólymjai" óvodás gyerekek voltak, akiket a haza szolgálatára neveltek. Egyenruhájuk volt, felvonultak ők is, énekeltek, éltették a diktátort.)
Megérkezett, pionír adja át a világot (A pionírok a "haza sólymjainál" nagyobb, már iskoláskorú gyerekek voltak. A pionírok intézményét a volt, magyar hagyományú cserkészet szétverése után, részben annak pótlására hozták létre.)
Az ARO terepjárójával járt körbe, tartott az Újközpontba
Szőnyegen jártak, ha autóból kiszálltak
Pionírok mondanak köszönetet a gondtalan gyermekkorért
A "kötelező" gyárlátogatások
Az "UNIO"-ban magyarázza el, hogyan kell a gyártást optimalizálni
Művészfotó az "UNIO"-ból
A Mondiala varrodánál beleállították a virágágyásba a diktátort
Textilmunkások
Szövőnő
A szatmárnémeti sörgyár
Bútrok készülnek
Innovációs kiállítás - a jövőt tervezték
Számítástechnika
Szaniszlói kitekintés
Jól működő mezőgazdaság
Avasfelsőfaluban
Nagykároly is Ceauşescu-t éltette
A béke galambjait tartják a haza gyermekei
A gyerekeket is kirendelték
A "haza sólymjai" az óvodában
Szőnyegen
Megépült Golescu híd és a 16-os lakónegyed
Az Újkórház
15-ös lakónegyed
A "Someşul" nagyáruház nem túl nagy választékkal
Sugárút és környéke
Kiállítótermek a strand mellett
A strand
Néptánc, népzene valószínűleg a "Sâmbra Oilor"-on
Hajó a Kányaházi tavon
A diktátort ünneplik a stadionban
Augusztus 23-i ünnepség valószínűleg a Szakszervezetek Művelődési Házában (1944. Augusztus 23-án mondta fel Románia a szövetséget a Tengelyhatalmakkal és csatlakozott a Szövetséges Hatalmakhoz)
A Filharmónia muzsikál az Újközpontban
Hivatkozások:
1. Epoca Nicolae Ceauşescu, Mari împliniri în Judeţul Satu Mare, 1988.
2. https://adevarul.ro/locale/satu-mare/sarbatoarea-satmareana-amileniului--mascaradacomunista-aranjata-tovarasul-ceausescu-1_51c15581c7b855ff56a70d14/index.html
Tamás Klára
VálaszTörlés"Nagy vezérünk" utolsó látogatását megelőző napokban, az egész tervezett útvonalon minden kátyut be kellett tömni, a város minden aszfaltozó csoportja azon szorgoskodott, érkezésének előestéjén megváltozott az utiterv, ami kisebb katasztrófahelyzetet okozott. Az összes zászló átcseréléséről , előbb párt- utána államizászló vagy fordítva, legendák keringtek a városban, de nagyon kevesen tudják hogy azon az éjszakán a város és megye vezetőinek zöme, rendőrök és párttitkárok, az új ùtvonalon javították az utat, tolták a talicskát, mivel a munkásokat nem tudták elég gyorsan berendelni , na meg persze titokban kellett az egész történjen. Édesapámat este rendőrök vitték,minden magyarázat nélkül el, hogy nyújtsa az aszfaltot, és irányítsa a kazán pakolását, mert a mérnökök csak az elméletet ismerték, és nem boldogultak. Hajnalra végeztek a munkával. Míg élek nem felejtem el azokat az órákat, mert nem tudtuk hogy miért vitték el aput.
Kedves Tamás Klára!
TörlésNagyon köszönöm a megjegyzését. Valóban, ezek olyan történetek - így amit Ön elmesélt -, amelyek fenn kell, hogy maradjanak. Örülök, hogy ezt itt (is) megosztotta.
Maradok tisztelettel,