A szatmári örmények


Amikor elhangzik, nemzetiségekben színes régió ez, általában arra gondolunk, Szatmárban élnek románok, magyarok, romák, svábok, ukránok, szlovákok (Lajovölgyihuta környékén ugye), az pedig kevésbé jut eszünkbe, hogy örmények is élhetnek itt. Pedig biztosan fellelhető még az örmény vér, ha már elmagyarosodott vagy elrománosodott is... Hiszen örmények éltek Szatmárban, éltek Szatmárnémetiben, ennek jól látható nyomai vannak.

Az örményekről az átlagember, ha nem más tudhat Franz Werfel: A Musza Dagh negyven napja című könyvéből, amely az 1915-ös, törökök által végbevitt örmény népirtás eseményeit dolgozza fel - regényes formában, persze. Az örmények keresztény nép, mondhatnánk Örményország keresztény sziget az iszlám tengerben (muzulmán országokkal körbevéve), így kálváriájuk már jóval hamarabb elkezdődött. Pontosabban a XIII. században, amikor a hódító iszlám elől négy évszázadon át kivándoroltak az ortodox keresztények új hazát keresni. 1672-ben háromezer család érkezett Erdélybe, Apafi Mihály fejedelemsége idején. Főleg Szamosújvár, Erzsébetváros, Csíkszépvíz, Gyergyószentmiklós lettek az "örmény compánia" központjai. 1696-ban Verzár Oxendius püspökük vezetésével már ők akadályozták meg a tatárok betörését a radnai hágónál, de később is bizonyították hálájukat a magyarok iránt - a 13 aradi vértanú közül ugye Kiss Ernő és Lázár Vilmos is örmény volt.

A szatmári örményekről Nagy Béla tanár "Szülővárosom" című III. füzetéből tudunk (1). Ebből kiderül, az 1672-es befogadó települések listája kicsit hosszabb, tartalmazza Szatmárnémetit, Csíkszéket, Ebesfalvát és Gyergyószéket is. A szatmáriak sem üres kézzel érkeztek, hozták magukkal portékájukat, ügyes kereskedők voltak. Az erdélyi fejedelmek, utóbb a magyar királyok sok örményt emeltek nemesi rangra is. A szatmáriak is a lakosság neves tagjai közé tartoztak, legmagasabbra pedig az Antal család emelkedett. Antal Kristóf és Dániel kereskedők voltak, emeletes házuk a Kazinczy utca és a Deák tér találkozásánál volt - alább képen is megjelenik. Antal Kristófról feltétlenül meg kell említeni, hogy a Szatmári Gőzmalom Társulat, a Szatmári Takarékbank, az első Szatmári Téglagyár társ-alapítója is volt.
Antal Dániel a kaszinó elnöke is volt, életnagyságú képe a Kaszinó nagytermében függött. Leszármazottjai között tudjuk Antal Sándor polgármestert, míg az ő leszármazottai Antal Dániel volt képviselő, Antal Sándor hírlapíró, Antal Péter tanár, Antal László ügyvéd, Antal Margit tanár. A Lengyel család is fontos volt a városban, Lengyel László és Lengyel Alajos ügyvédek voltak, utóbbi birtokos is. Páskuj Imre a legnagyobb posztó-, rőfös- és divatáru kereskedő volt, árucsarnoka a Takarékpénztár épületében volt, később pedig a Széchenyi utcán.
További, ismertebb kereskedők Vertán Ede, Gopcsa, Dondon, Szentpéteri Jakab és Géza, Dájbukát, Merza. Hivatalnokok voltak Nuricsán Gergő, Hampel Frigyes. Emeljem ki a hölgyeket is, így tudott, hogy Dr. Pruzsinszky Zoltán felesége Patrubány leány volt, Bakcsy Domokosé pedig Korbuly leány, mindketten örmény származásúak. Nagy Béla úgy írja, arcuk berendezése, hajuk és szemük fekete színe, szemük különös vágása és nagysága is árulkodott a fentiek örmény eredetéről.
Köszönet a képért Muhi Sándor grafikusnak, helytörténésznek

Amikor még az örmény Antal család által épített ház állt a sarkon

Már az új épülettel

Így néz ki ma az épület, amely az Antalok háza helyén épült

És térjünk vissza az Antalok házára, amely a Kazinczy utca és a Deák tér sarkán állt. Nagy Béla tanár leírja, hogy az épületet eladták Spitz Bélának. Hogy aztán mi lett vele, miért és mikor bontották le, nem tudom... De a helyén épült fel a mostani Astoria szálló épülete. Antal Dániel és Spitz Béla amúgy jól ismerték egymást. A Szatmári Újság 1918. július 21-i számában ír a szatmári műkedvelő ifjúság előadásáról, melyben Metternich-et alakította Antal Dániel, a reichstadti herceget pedig Spitz Béla. Barátok lehettek, köztük köttetett meg talán később a ház az üzlet a ház eladásáról. Itt köszönöm meg Muhi Sándor tanár úrnak a segítséget, én úgy bekkeltem volna ki, hogy a mostani Astoria épülete az említett Antal-ház, és erre találtam téves forrást is, de ma összefutottam Muhi tanár úrral és megkérdeztem tőle, készségesen válaszolt: a régi, dísztelenebb ház volt az örmény Antalok által épített, amit eladtak Spitz Bélának.



A szatmári örményekkel kapcsolatban még feltétlenül meg kell jegyeznünk, hogy erősen vallásosak, buzgó katolikusok voltak. Legfontosabb szentjük Világosító Szent Gergely, akinek mellékoltárképét Máramarosszigeten is meg lehet tekinteni - bizony Máramarosszigeten is voltak szép számban örmények. A Szatmári egyházmegyének volt egy "híres" örmény származású papja is, Capdebo Lajos, aki Barczaházán született - egy fontos nemesi vonal szülötte volt. Már 32 évesen Vécsey Aurél titkára volt Kassán, de szolgált Lengyelországban, majd német ajkú híveket az Erdélyi Egyházmegyében. 1964-ben tért vissza a Szatmári Egyházmegyébe, rövid ideig Nagykárolyban, majd 1965. és 1982. között Kálmándon szolgált. Azt mondják róla, ragyogó intelligenciával és humorral rendelkezett, nagy műveltségű volt és sok nyelven beszélt. Az emberek keresték a társaságát, hogy tanulhassanak tőle a hitről, a világról és az életről. 1992-ben halt meg Szatmárnémetiben, a hívek azonban még ma is emlegetik. A Capdebo egyébként valóban a román "cap de bou" vagyis ökörfej kifejezésből származik, és arra a nemesi örmény vonalra utal (ugye fentebb említettem, hogy sokan megkapták a nemesi rangot), amely Moldovából jött át. A címerükben volt valamikor ökörfej, s innen a ragadványnév.


 A mellékoltárkép az első örmény pátriárkák kínzásait és kivégzését is megörökíti a festmény széli 16 szférájában.

No de mi lett a szatmári örményekkel?
Várady Lajos örmény ősökkel rendelkezik, vele beszélgettem el a kérdésről. Eszmecserénkben megállapítottuk, érdekes, hogy nem építettek annak idején a gyergyószentmiklósiakhoz vagy a szamosújváriakhoz hasonlóan örmény templomot - valószínűleg a kisebb lélekszám miatt. A szatmári örmények sorsával kapcsolatban pedig azt a következtetést vontuk le, valószínűleg a történelem viharai az örményeket is ugyanúgy őrölték, idővel beolvadtak a többségi közösségekbe vagy tovább vándoroltak... De ma is sokan tudják és vallják magukról, örmény felmenőkkel rendelkeznek.

 Bibliográfia

1. Nagy Béla, Szülővárosom. Füzetek.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Utcatörténetek, Szatmárnémeti magyar utcanevei

A szatmári haszidok, akik New York-ban megépítették a Szatmárjukat

A szatmárnémeti hidak története

Zsinagógák, szatmári zsidóság

Pár év alatt megépítették az Újközpontot

Volt egyszer egy (nagy) kisvasút

A szatmári konyha – feledésbe merülő szatmári ételekről

Szatmárnémeti rejtélyes téglái

A szatmárnémeti régi főtér története

Szatmárnémeti a kis magyar világban