A szatmári kereskedők elfeledett könyvei


Nemrég értékes és érdekes kincsekre leltem egy dobozban. A századforduló (1890-1910-körül) szatmárnémeti boltjainak bevásárlási könyveit találtam meg (levéltárosi segítséggel, amit ezúton is köszönök), amelyekből kiderül, mit árultak a századfordulón a szatmári kereskedők - vagy másképp: mit vásárolhatott, miből főzött a szatmári ember?

Bevásárlási könyveket minden komolyabb szatmárnémeti kereskedő kiadott minden úri háztartásnak. A háziasszonyok - vagy kiküldött szolgálóik - ugyanis hitelben vásároltak. A boltban minden tételt bevezettek az adott háztartás könyvecskéjébe, hónap végén pedig vonalat húztak.

Mit vásároltak a szatmáriak?

Fógel Károly "fűszer-, bor-, csemege különlegesség üzlete, kávé behozatala, villamos kávé pörköldéje" a Deák-tér 4 alatt állt, az Ormos ház földszintjén, amikor még a villanyórát nem szerelték fel a sarokra. A "fekete kutyához" címzett üzletben vaníliaszálakat, zselatint, babérlevelet, teavajat, lisztet, rizst, székelytúrót éppúgy be lehetett szerezni, mint dohányt, fehér szurkot, lúgkövet vagy sörétet.

Wallon Henrik "fűszer, festék, liszt és anyagáru" kereskedelmében volt kénes és kéntelen gyufa, mézolaj, fenyőmag, mandula, mazsola, citrom, csokoládé, makaróni, pezsgő, fénymáz (skatulyában árulták), rum és valami, amit úgy neveztek, hogy fotogén és üvegben árulták...

Wallon Henrik fia külön boltot működtetett - ezt 1858-ban alapították. "Fűszer, festék, liszt - gyarmat és anyagáru kereskedés" - ezt írta a bevásárlási könyve borítójára, illetve még feltüntette: "Saját termelésű szatmárhegyi bor eladása". Chocolát, lekvár, mazsola, Rózsa paprika és lúgkő mind megfértek polcain a többi mellett.

Bölönyi László mészáros volt, hentesboltot üzemeltetett a Széchenyi utca 7-es szám alatt. Leggyakrabban borjúfelsálat, sertéskarajt, bélszínt, borjúlábat, kolbászt, virslit, hidegfelvágottat vettek nála - na és a levesekhez olyan hústerméket, amit csak úgy vezettek be: főzni való.

Hertz István fűszer, csemege és bor kereskedése a Deák téren állt. Volt Cuba, Gyöngy és Láva kávéja, Manilla rumja, Liptai túrója és Imperiál sáfránya, de citromja, narancsa, datolyája, pisztrángja és szalámija is eladó.

Szentpétery M. a Deák-tér 23 alatt, a Plébánia palotában működtetett fűszer és csemege kereskedést, ahol még ementáli sajtot is lehetett vásárolni.

Ha így végigolvassuk a bevásárlási könyveket, sok gondolat végigfuthat bennünk. Így például, hogy nem volt híján a jó minőségű élelmiszereknek és csemegéknek, a különlegességeknek a szatmári ember a századforduló környékén. A lencsétől a pezsgőig minden kapható volt a portékával megrakott, szebbnél szebb kirakatokkal kecsegtető üzletekben. Sok minden eltűnt később a polcokról s volt, ami többé vissza sem került.































Ez az üzlet az Attila és Rákóczi utcák sarkán állt (?)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Utcatörténetek, Szatmárnémeti magyar utcanevei

A szatmári haszidok, akik New York-ban megépítették a Szatmárjukat

A szatmárnémeti hidak története

Zsinagógák, szatmári zsidóság

Pár év alatt megépítették az Újközpontot

Volt egyszer egy (nagy) kisvasút

A szatmári konyha – feledésbe merülő szatmári ételekről

Szatmárnémeti rejtélyes téglái

A szatmárnémeti régi főtér története

Szatmárnémeti a kis magyar világban